APLIKACJA AU-PAiR

piątek, 6 stycznia 2017

PERFEKCYJNY MATCH !!!

Ku mojemu szczęściu, mój pierwszy match okazał się tym perfekcyjnym, jednak dowiedziałam się o tym dopiero 3 tygodnie później. Jak to możliwe?

Dokładnie 2 listopada pierwszy raz dostałam informację o dopasowaniu mnie z rodziną. Dzień później otrzymałam maila od Oli. Przedstawiła się oraz zapytała o datę spotkania na skypie.
Byłam zachwycona! Dwa dni później, z jeszcze większym entuzjazmem, rozmawiałyśmy na skypie około 2 godzin. Rozmowa była naprawdę przyjemna, nie sądziłyśmy obie, że tyle będzie trwała. Obie miałyśmy notatki, widziałam, że Ola wiele rzeczy sobie zapisuje.
Wskazówka: Nie bójcie się zadawać pytań. Pytajcie o wszystko! O Wasze obowiązki, o ich metody wychowawcze, o oczekiwania. To bardzo ważne! Im więcej pytań, tym mniejsze szanse na zmianę rodziny. Nie wstydźcie się tego, kim jesteście. Nie róbcie nic za wszelką cenę!!

Przeglądałam cały profil rodziny kilka razy. Nie wierzyłam, że mamy tyle wspólnych cech.
Niestety - Ola od razu przekazała mi informację, że będzie chciała odbyć jeszcze kilka rozmów. Od tamtej pory pisałyśmy jeszcze przez parę dni maile, potem nastała cisza.

Na moim profilu pojawiło się kilka nowych rodzin, kilka interview na skypie. Wszystkie, z którymi rozmawiałam były uśmiechnięte, zadowolone i z każdą czułam, że mam coś wspólnego.
Jednak w głowie miałam ciągle pierwszą rozmowę. Czekałam na ostateczną informację.

W międzyczasie dodałam na profil filmik (który Ola oglądnęła jeszcze przed podjęciem decyzji. Zachwycił ją fakt, że gram na fortepianie oraz zauważyła kilka innych rzeczy, które wyszły mi na plus). Dlatego uważam, że warto od razu filmik zmontować i dodać do swojego profilu. Jestem pewna, że pomógł mi i dzięki temu lecę do rodziny, do której najbardziej chciałam trafić!

Dokładnie 20 dni później Ola napisała o kolejne interview. Zgodziłam się, oczywiście. Nasza rozmowa jak zwykle się przedłużyła. Rozmawiałyśmy jeszcze kilka razy, wiem, że wahała się pomiędzy mną, a inną kandydatką. Na szczęście pod koniec listopada otrzymałam maila z tytułem "Good news!!" i już wiedziałam :).

Moje przyszłe miejsce zamieszkania;

Host Mama, Dziennikarka
Host Tata Wojskowy
Kaziu lat 2 i Tallula miesięcy 6 :)


Jeżeli macie jakieś pytania odnoście parowania/rozmów to śmiało, chętnie odpowiem!

30 dni do wylotu.
Hej!

PROCES APLIKACJI KROK PO KROKU.

PROCES APLIKACJI KROK PO KROKU.

Spotkanie informacyjne.
Nie zaskoczę, jeżeli powiem, że moim pierwszym krokiem było bezpłatne zapisanie się na spotkanie informacyjne, które odbyło się 24 sierpnia 2016r. Dzień wcześniej dostałam SMS z przypomnieniem i prośbą o potwierdzenie przybycia.
Przed spotkaniem zaczęłam wypełniać już profil na moim koncie au-pair. Idąc tam, miałam uzupełnione około 50% aplikacji. [przykładowe pytania w aplikacji]
Na miejscu spotkałam 10 dziewczyn chcących wyjechać do USA.
Prowadząca - młoda, uśmiechnięta, podobno była au-pairka, wyjaśniła na czym polega program, kto może zostać au-pair, jakie są niezbędne kwalifikacje aby móc się starać o wyjazd, oraz pokazała kilka radosnych filmików "z życia au-pair" i przedstawiła płatności. Generalnie bardzo przydatne informacje, więc na pewno nie traktujcie tego jako stracony czas:).
Pamiętam, że wyszłam z tego spotkania bardzo pozytywnie nakręcona.
Po zakończeniu pięć dziewczyn zostało na indywidualną rozmowę, ładnie nazywając - interview:).

Interview.
Ja, na interview zapisałam się dopiero 2 tygodnie później. Chciałam wylecieć dopiero w lutym, więc miałam jeszcze trochę czasu, a przy tym chciałam się lepiej przygotować.
Nie ukrywam, że bałam się nieco rozmowy w języku angielskim.
Interview nie trwało długo. Myślę, że z 20-30 minut. Ze względu na sytuację w związku z zamknięciem sali, w której odbywały się interview, na rozmowie byłyśmy we dwie. Najpierw rozmowa odbyła się po polsku, pytania ogólne, dotyczące Waszego życia, dzieci, przyzwyczajeń oraz pytania mające na celu uzyskać informację odnośnie Waszych chęci bycia au-pair. Druga część rozmowy była w języku angielskim. Tutaj na pewno przydadzą się Wam pytania, które znalazły się w aplikacji na stronie au-pair, dlatego warto zabrać się za nią wcześniej. [przykładowe pytania na interview]

Test psychologiczny.
Dostałam maila z testem kilka dni po interview (wiem, że niektóre biura przeprowadzają test osobiście, zaraz po interview). Generalnie nic trudnego - zajęło mi to około 30-40 minut. Jest to test do określenia Twojej osobowości, więc nie można go nie zdać. Polega on na tym, że przy wymienionych czterech zdaniach, zazwyczaj twierdzących, trzeba zaznaczyć to, które jest Ci najbardziej bliskie, oraz to, które w ogóle do Ciebie nie pasuje. Przykład: W życiu najważniejsza jest pomoc bliskiemu./Lubię być w centrum zainteresowania./Nie mam problemu przyznać się do błędu./Nie lubię, kiedy mówią o mnie w towarzystwie. Wasze zadanie będzie polegać na wybraniu dwóch odpowiedzi.

Dokończenie aplikacji/referencje/filmik.
Po wypełnieniu aplikacji, odpowiedzeniu na wszystkie pytania, napisaniu listu[wskazówki do napisania listu], dodaniu zdjęć, nadszedł czas na referencje. Macie niewiele czasu, ponieważ dziewczyny z biura nalegają na jak najszybsze dodanie minimum trzech referencji. Dodajecie do profilu swoje childcare reference, przedstawiacie tam dzieci, którymi się zajmowaliście, opisujecie co dokładnie robiliście. Jedna moja referencja była od rodziny, w której pracowałam stosunkowo niedługo, bo tylko parę tygodni. Nie był to żaden problem i takie referencje również są brane pod uwagę. Następnie podajecie maila opiekunów dzieci w celu weryfikacji. Na tego maila przychodzi informacja i prośba o wypełnienie krótkiej ankiety (może być w języku polskim). Następnie na Waszego maila przyjedzie potwierdzenie o uzyskaniu referencji. Po dodaniu trzech, dziewczyna z biura au-pair dzwoni do opiekunów i zadaje naprawdę przyjemne pytania. Oczywiście warto przygotować opiekunów na ten telefon - ważne jest, aby opowiadali o Was w jak najlepszy sposób:). Po pozytywnej weryfikacji dostaniecie maila z akceptacją Waszej aplikacji. Od tej pory jesteście widoczni dla rodzin!
Osobiście film dodałam dopiero kilkanaście dni po akceptacji mojego profilu. Mój filmik, oraz kilka wskazówek możecie zobaczyć [tutaj].

Pierwszy MATCH.
Moja aplikacja była widoczna od 27 października. Pierwszy Match miałam 2 listopada. I jak się później okazało, był Match perfekcyjny, bo właśnie do tej rodzinki lecę:).
Dostałam od Oli maila, następnie umówiłyśmy się na Skypie. Przeglądając profil tej rodziny nie wierzyłam, że możemy być do siebie aż tak podobni!
Po podjęciu decyzji, a trochę to trwało [więcej tutaj], zaczęłam załatwiać sprawy papierkowe. Więcej o tym [tutaj].
Od spotkania informacyjnego do pierwszego Match-u minęły 2 miesiące i kilka dni.

WIZA / SPOTKANIE WSKAZÓWKI

WIZA WSKAZÓWKI
Tak naprawdę wszystkie niezbędne wskazówki otrzymacie od biura. Jest bardzo wyraźnie omówiony każdy krok, po kolei. Nie sądzę, aby ktokolwiek mógł mieć z tym problem. Znajdźcie sobie mimo wszystko około 2-3 godzin, żebyście mogli w spokoju uzupełnić każdy wniosek i nie popełnić żadnego błędu.
Najpierw wypełnij wnioski wizowe - papierowe, jak i internetowe. Po opłaceniu ( około 700-set złotych ), umów się na spotkanie. We wskazówkach była podana informacja, że na spotkanie można umówić się dopiero następnego dnia, mi jednak udało się zaraz po dokonaniu opłaty kartą. Było kilka wolnych terminów, ja wybrałam 21 grudnia.

WSKAZÓWKA: Proponuję robić screen'y podczas wypełniania wniosków, a następnie wydrukowanie ich i zabranie ze sobą do konsula. Jeżeli uznacie, że to, co akurat wypełniliście jest ważne, po prostu zróbcie screen'a i zapiszcie. Ja zrobiłam screen: ID Aplikacji, potwierdzenia zapisu na spotkanie, potwierdzenie złożenia podania o wizę, potwierdzenie dokonania płatności z numerem płatności.






WIZYTA W KONSULACIE W KRAKOWIE.

Tak, tak, tak. Wszystko to prawda - stoi się w kolejce przed konsulatem, miły Pan wyszukuje Cie na liście. Wchodzisz, sprawdzanko jak na lotnisku i pozostawienie komóry w szafce z kluczykiem.
UWAGA: Nie ma się czego bać, naprawdę.
Pierwszemu Panu dajecie dokument potwierdzający umówienie spotkania. Następnie udajecie się do rejestracji. Tam Pani sprawdza Wasz paszport, odbijamy paluchy i kierujemy się do okienek z Konsulami. Dajemy resztę dokumentów.
Mi trafił się przesympatyczny Pan. Rozmowa odbyła się w języku angielskim. Doskonale wiedział, czym jest au-pair, a poniżej przedstawiam Wam pytania, które zadał:

1. Gdzie będę mieszkać.
2. Ile będę miała dzieci.
3. Na jakie kursy się wybieram.
4. Czy planuję kontynuować studia (jestem po ukończeniu licencjatu).
5. Gdzie planuję studiować.

Generalnie była to bardzo miła rozmowa, Pan był naprawdę super. Całość trwała 30 minut. Do konsulatu weszłam o 10:15, a o 10.45 było już po wszystkim :).
Po 3 dniach (!!!) dostałam przesyłkę z paszportem i wbitą wizą. (Wybrałam opcję dostarczenia do domu, można także odebrać osobiście).

Powodzenia!

PAPIERY NIEZBĘDNE AU-PAiR.

PAPIERY NIEZBĘDNE PRZED WYJAZDEM AU-PAIR.

Papiery zaczęłam przygotowywać po zaakceptowaniu match-u. Przyszła mi na maila faktura, za którą zapłaciłam tego samego dnia, a kilka dni później przyszły na mój adres wnioski i wskazówki i list.


Ja, zrobiłam to w następującej kolejności:

1. Udałam się do starostwa powiatowego po Prawo Jazdy Międzynawowe. Wyjątkowo sprawnie wszystko poszło. Jednego dnia wypełniłam wniosek, zapłaciłam 35 zł, a następnego dnia rano odebrałam.




2. Z lekarzem było trochę gorzej, ponieważ doktor uznał, że nie jest to w ramach jego obowiązków. Dzięki mojej determinacji i znajomości oczywiście, udało się załatwić niezbędne papiery. Przetłumaczyłam je wcześniej u tłumacza przysięgłego, ale nie jestem pewna, czy jest to konieczne.

3. Udałam się do sądu po zaświadczenie o niekaralności. Koszt: 30 zł.



4. Zrobiłam zdjęcie do wizy u fotografa w formie cyfrowej.

5. Wypełniłam wniosek o Wizę i za nią zapłaciłam. [Osobny wpis WIZA]

6. Zrobiłam ksero Polskiego Prawa Jazdy oraz ksero Świadectwa Dojrzałości.

Papiery wysyłacie oczywiście do biura :).

Hej!

FILMIK AU-PAIR / WSKAZÓWKI TWORZENIA.

FILMIK AU-PAIR

Filmik dodałam dopiero po jakimś czasie. Miałam już kilka Match-ów, zanim w ogóle go zrobiłam, ale uwierzcie mi - im prędzej, tym lepiej. [Tutaj] tłumaczę dlaczego :).
Chciałam zawrzeć w nim najważniejsze kwestie, pokazać trochę siebie i zainteresować oczywiście swoją osobą Host Rodziny :).
Nakręcałam go na "kijku od selfie", dosłownie. Ale od początku - przygotowałam sobie krótkie teksty - co chciałabym powiedzieć, co pokazać. Nagrałam kilka krótkich filmików, po czym zmontowałam w jedną całość. Kijka od "selfie" wbiłam pomiędzy poduchy i szczerzyłam się do aparatu. Trochę go podkolorowałam w programie "wondershare filmora". Naprawdę polecam, bo fantastycznie może przerobić "zwykły" filmik w "niezwykłą" kolorową animację :).
Pokazałam w nim moich rodziców, to, że jestem aktywna, że potrafię grać a fortepianie, oraz to, że po prostu jestem szczęśliwa mogąc uczestniczyć w całym programie. Pokażcie się z jak najlepszej strony, jako zadowolone, pozytywne i uśmiechnięte dziewuchy czy uśmiechnięci chłopacy!
Poniżej kilka kadrów z mojego filmiku:









Całość trwa około 3 minut, więc sami widzicie, że zrobienie go, wcale nie musi być takie trudne!
Mam nadzieję, że pomogłam.

Hej!

INTERVIEW PYTANIA / WSKAZÓWKI.

Moje interview odbyło się w tym samym miejscu gdzie spotkanie informacyjne. Wynajęta sala
w szkole językowej, bardzo przyjemna Pani z recepcji, oraz dziewczyna z au-pair jako konsultantka. Do sali weszłyśmy we dwie, a było to spowodowane zbliżającą się godziną zamknięcia szkoły. Rozmowa zaczęła się od luźnych tematów o nas i o naszej rodzinie. Następnie rozmowa tyczyła się samego programu - obowiązków, płatności, oraz niezbędne informacje, które powinnyśmy wiedzieć. Następnie rozmowa po angielsku. Konsultantka zadawała pytania, my odpowiadałyśmy na zmianę.

Pytania, które pojawiły się na moim interview:
1. Jakie cechy powinna mieć idealna au-pair?
2. Jakie jest Twoje ulubione danie i co mogłabyś ugotować?
3. Jak spędzasz czas ze swoimi podopiecznymi?
4. Jakie masz doświadczenie w opiecie nad dziećmi?
5. Jakie przyzwyczajenia/tradycje rodzinne mogłabyś przekazać Amerykańskiej rodzinie?
6. Jak spędzasz wolny czas?
7. Jakie masz plany po powrocie?
8. Jak poradzisz sobie z tęsknotą?
9. Czy mieszkałaś kiedyś poza domem?
10. Czy masz problem z prowadzeniem samochodu?

Wskazówka: Ja, przed rozmową spisałam sobie najczęściej zadawane pytania i starałam się na nie odpowiedzieć w języku angielskim. Szczerze mówiąc kilka z nich pojawiło się na rozmowie, dzięki temu z łatwością mogłam na nie odpowiedzieć. Nie uczyłam się ich oczywiście na pamięć, ale po prostu odpowiedziałam na nie raz, co później okazało się przydatne przy panującym stresie, który mimo wszystko się pojawił :).

Jeżeli jest coś jeszcze, czego nie jesteście pewni, chętnie odpowiem:).

Hej!


PRZYKŁADOWE PYTANIA W APLIKACJI.

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych pytań pojawiających się w profilu au-pair:

WHY I WANT TO BE AN AU-PAIR:
Dlaczego chcę zostać au-pair:
DO YOU PLAY ANY SPORTS?
Uprawiasz jakieś sporty?
DO YOU ENJOY MUSIC?
Lubisz słuchać muzyki?
WHAT KIND OF OUTDOOR ACTIVITIES DO YOU LIKE?
Jakie rodzaje aktywności na zewnątrz lubisz robić?
DO YOU LIKE CREATIVE?
Jesteś kreatywny?
DESCRIBE ANY OTHER TALENTS.
Wymień jakieś talenty.
TELL US ABOUT YOUR FAMILY.
Opowiedz coś o swojej rodzinie.
HAVE YOU EVER LIVED AWAY FROM HOME OR MORE THAN 2 MONTHS?
Czy kiedykolwiek mieszkałeś poza domem dłużej niż 2 miesiące?
CAN YOU LIVE WITH CAT/DOG?
Możesz mieszkać z kotem/psem?
DO YOU FOLLOW A SPECIAL DIET?
Czy masz jakąś dietę?
QUASTION ABOUT YOUR'S RELIGION, CIVIL STATUS, TATTOOS.
Pytania dotyczące Twojej religii, statusu cywilnego, tatuaży.
QUALIFICATIONS ABOUT DRIVE, SWIMM, EDUCATION.
Kwalifikacje dotyczące jazdy, pływania, edukacji.
WORK EXPERIENCE AND CHILDCARE EXPERIENCE.
Doświadczenie w opiece nad dziećmi.
HEALTH INFORMATION.
Informacje o zdrowiu.


Hej!